MUSTO Skiff Nationals - 9-12 July 2015

Paignton Sailing Club

Results are provisional as of 15 16 on 12/07/15

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank Tally SailNumber HelmName Club Fleet HelmAge R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Nett
1st 17 GBR534 Bruce Keen Stokes Bay SC G S 1 1 1 1 (3) (4) 1 1 1 1 1 1 10
2nd 33 GBR442 Richard Stenhouse Rutland SC G M 5 4 (19) 9 10 11 3 2 3 2 (12) 2 51
3rd 41 GBR354 George Hand Stokes Bay SC G Y 8 3 (13) 5 4 (42 UFD) 9 4 12 4 3 3 55
4th 5 GBR444 Jamie Hilton Datchet Water SC G S 10 (16) 3 12 (18) 1 2 3 4 9 13 5 62
5th 7 GBR372 Alex Knight Castle Cove SC G S 3 2 4 2 6 3 14 12 (21) 11 (21) 11 68
6th 2 GBR520 Dave Poston Datchet Water SC G S (32) 7 8 15 13 2 (25) 5 2 3 2 15 72
7th 1 GBR487 Ben Schooling Datchet Water SC G S 2 (19) 7 3 1 10 15 10 10 7 (17) 13 78
8th 18 GBR526 Jonathan Shelley Ullswater YC G S 9 8 2 8 17 6 (42 DNF) 6 5 (23 POC) 11 10 82
9th 8 GBR302 Dan Kilsby Stokes Bay SC G S 14 5 9 10 7 8 (42 UFD) 9 9 (30 POC) 4 8 83
10th 22 GBR200 Ian Trotter Derwent Reservoir SC G M 6 (27) 20 6 9 (30 POC) 4 14 7 5 7 9 87
11th 20 GBR474 Alastair Conn Derwent Reservoir SC G S 24 11 5 4 5 5 5 16 11 13 (42 DNF) (42 DNC) 99
12th 12 GBR538 Paul Molesworth Datchet Water SC G S 21 13 6 (26) (25) 9 12 23 22 8 10 7 131
13th 32 GBR482 Matthew Holden Locks SC S S 19 17 (27) 18 (24) 13 7 22 24 6 15 4 145
14th 26 GBR260 Mark Cooper Datchet Water SC S S (28) 24 11 21 21 15 11 13 (42 DNF) 12 8 12 148
15th 31 GBR535 David Annan Grafham Water SC G S 18 14 10 7 11 (27) 20 17 23 15 (24 POC) 16 151
16th 14 GBR130 Sam Barker Castle Cove SC G Y 7 28 24 16 2 7 6 (42 DNF) 16 28 POC 22 (42 DNS) 156
17th 35 GBR160 Jon Simpson Blackwater SC S S 29 29 15 (35 POC) (42 DNS) 28 10 8 6 10 6 19 POC 160
18th 16 GBR531 Andrew Gould Emsworth Slipper SC S M 12 (21) 16 14 20 20 (22) 18 14 14 20 21 POC 169
19th 15 GBR315 Griff Tanner Datchet Water SC S S 20 10 26 22 23 17 26 (42 DNF) (42 DNC) 16 5 6 171
20th 19 GBR113 Ed Wilkinson Stokes Bay SC S S (34) 22 21 17 28 16 8 15 20 26 POC 9 (42 UFD) 182
21st 39 GBR539 Neil Ashby Bough Beech SC G S 13 9 17 27 (42 DNS) 24 13 7 8 (42 DNC) 42 DNC 42 DNC 202
22nd 6 GBR394 Nigel Walbank Lymington Town SC S GM 26 20 14 24 16 18 (30) (29 POC) 26 24 POC 23 POC 14 205
23rd 27 GBR228 Ron Barnes Thorpe Bay YC S GM (35) 26 18 23 (27) 22 21 21 18 20 POC 19 18 POC 206
24th 3 RUS479 Yaroslav Petrov 7 Feet SC S S 17 (32) 22 19 19 (29) 19 20 15 29 POC 25 POC 22 POC 207
25th 11 GBR516 John Reekie Bassenthwaite SC G S 4 12 29 13 15 12 31 31 POC 27 (42 DNF) (42 DNC) 42 DNC 216
26th 28 GBR456 Sergei Samus Datchet Water SC S M 22 18 12 25 14 23 24 24 13 (42 DNS) (42 DNC) 42 DNC 217
27th 9 NZL502 Rick Perkins MPSCA G M 11 15 28 11 8 25 17 19 (42 DNF) (42 DNC) 42 DNC 42 DNC 218
28th 25 GBR294 Tom Conway Derwent Reservoir SC S M 27 6 25 30 (31) 21 27 28 (42 DNS) 18 POC 18 20 POC 220
29th 10 GBR33 Richard Evans Blackwater SC B S 25 30 31 (33 POC) 29 31 POC 16 11 17 17 14 (42 DNF) 221
30th 30 GBR186 Andrew Stickland Thorpe Bay YC B Y 33 34 (35 POC) 29 22 26 23 30 POC (42 DNF) 21 POC 16 17 POC 251
31st 36 GBR376 David Rickard Datchet Water SC B GM 15 39 POC 33 20 12 19 29 (42 DNF) 25 (42 DNF) 42 DNC 42 DNC 276
32nd 21 GBR333 Tim Chapman Rutland SC B GM 30 23 36 POC 32 POC 30 14 18 (42 DNF) (42 DNC) 27 POC 42 DNS 42 DNC 294
33rd 4 GBR536 Kevin Holliday Chanonry SC B M 38 35 30 36 POC 36 POC 32 POC 33 POC 25 19 25 POC (42 DNS) (42 DNC) 309
34th 24 GBR289 Andy Whittle Blackwater SC B S 37 33 34 34 POC 26 33 POC 32 POC 26 (42 DNF) 22 POC (42 DNS) 42 DNC 319
35th 13 GBR323 Steve Robson Derwent Reservoir SC S S 23 31 32 28 32 36 POC 28 27 (42 DNF) (42 DNC) 42 DNC 42 DNC 321
36th 38 GBR287 Martin Keegan Derwent SC B GM 31 38 POC 37 POC 39 POC 34 POC 35 POC 34 POC (42 DNF) (42 DNC) 19 POC 42 DNF 42 DNC 351
37th 23 GBR483 John Evans Derwent Reservoir SC S GM 16 25 23 (42 DNC) (42 DNC) 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 358
38th 34 GBR311 David Ayre Thorpe Bay YC B Y 36 36 40 POC 31 POC 35 POC 34 POC 35 POC (42 DNF) (42 DNC) 42 DNF 42 DNC 42 DNC 373
39th 29 GBR355 Nick Logan Rutland SC B S 39 37 38 POC 38 POC 33 POC 37 POC (42 DNF) 32 POC (42 DNF) 42 DNS 42 DNC 42 DNC 380
40th 37 GBR375 Steve Wright Stokes Bay SC B GM 40 40 POC 39 POC 37 POC 37 POC (42 DNF) 36 POC (42 DNF) 42 DNF 42 DNF 42 DNC 42 DNC 397
41st 40 GBR181 Troy Christensen Datchet Water SC B S (42 DNC) (42 DNC) 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 42 DNC 420

Prizes

CategoryRankCompetitor
Youth1stG - GBR354 George Hand
Youth2ndG - GBR130 Sam Barker
Youth3rdB - GBR186 Andrew Stickland
Master1stG - GBR442 Richard Stenhouse
Master2ndG - GBR200 Ian Trotter
Master3rdS - GBR531 Andrew Gould
GrandMaster1stS - GBR394 Nigel Walbank
GrandMaster2ndS - GBR228 Ron Barnes
GrandMaster3rdB - GBR376 David Rickard
Gold1stG - GBR534 Bruce Keen
Gold2ndG - GBR442 Richard Stenhouse
Gold3rdG - GBR354 George Hand
Silver1stS - GBR482 Matthew Holden
Silver2ndS - GBR260 Mark Cooper
Silver3rdS - GBR160 Jon Simpson
Bronze1stB - GBR33 Richard Evans
Bronze2ndB - GBR186 Andrew Stickland
Bronze3rdB - GBR376 David Rickard

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 42
DNFStarted but did not finish 42
DNSCame to the start area but did not start 42
POCPOC - Time limit expired - points awarded based on last observed Position On the Course Varies
UFDU flag disqualification under SI 11.3 42

http://www.paigntonsailingclub.com
secretary@paigntonsailingclub.com

http://www.mustoskiff.com/reports-and-news/2015/GBR/nationals/pre-event-info.htm

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com